Yaşar Ayaşlı

Yaşar Ayaşlı

Pazartesi, 22 Mayıs 2023 18:12

İbrahim Kaypakkaya farkı

Kaypakkaya’nın kalemi silahından daha güçlüydü. Teori ve politika düzeyinde, mülteci TKP, Şefik Hüsnü, Mihri Belli, Hikmet Kıvılcımlı, TİİKP geleneklerinden kopuşu başlatan 71 ihtilalciliğinin en önemli figürüdür. Kemalizm ve milli meselede, yalnız eski tip sağ oportünizmden değil, Deniz ve Mahirlerden de kısmi bir kopuşu temsil etmektedir. Türkiye soluna hepimizi sarsan kayda değer katkılar yaptı

Pazar, 07 Mayıs 2023 14:28

Bir fotoğrafın hikayesi

Deniz ve Mahir için ’71 çıkışı, teorik değilse de pratik olarak Kemalizm’in etkilerinden kopuş yönünde atılmış önemli bir pratik adımdır. Kemalizm, 71 devrimcilerinin dönüşüm sürecinden kaynaklı bir doğum lekesinden, vaktini tamamlayınca kopup düşecek bir kabuktan başka bir şey değildi.

 

Hasan Cemal ve Cengiz Çandar gibilerden sola hayır gelmez. Dün ANAP’çıydılar bugün değiller, dün AKP’ciydiler bugün değiller, bugün HDP’ci olurlar yarın olmazlar. Dönek enerjisini dönmekten alır, bir davaya hizmetten değil

 

Gün Zileli’nin Görüş sitesinde yayınlanan “TİKB Hatıratları” yazısını dostlarım haber vermeselerdi hiç fark etmeyecektim. On yıl önce yazılmış bir kitabın eleştirisinin bugün yapılması biraz garip kaçsa da cevap vermekle yükümlüyüm.

Cuma, 06 Kasım 2020 10:09

Ekim Devrimi: Dün değil yarın

Sovyetler Birliği’nde ne zaman Marksizm-Leninizm’e bağlı kalınmışsa, devrim sırasında, iç savaşta, sosyalist inşada, faşist işgal karşısında zorluklar aşılmış, devrimin sürekliliği güvence altına alınmıştır.

Salı, 13 Ekim 2020 13:50

Her Daim Devrimci Kalabilmek

Perşembe, 10 Eylül 2020 21:42

Liberal Sivil Toplumculuğun Kökenleri 

Cuma, 28 Ağustos 2020 19:02

Türk Solunun ‘Kuşak’ Güzergahı

Page 1 of 2