Ana SayfaKürsüİsrail Savaşı Kaybediyor!

İsrail Savaşı Kaybediyor!

Tony Karon & Daniel Levy tarafından http://thenation.com adlı internet sitesinde kaleme alınan “İSRAİL BU SAVAŞI KAYBEDİYOR” başlıklı yazının Türkçe çevirisi http://kudushaber.com.tr sitesinde yayınlandı.

 

Sayıları on binleri bulan, kuşatılmış ve gelişmiş silahlara çok az erişimi olan bir grup silahlı düzensiz askerin, ABD tarafından desteklenen ve silahlandırılan dünyanın en güçlü ordularından biriyle boy ölçüşebileceğini öne sürmek aptalca gelebilir. Yine de, giderek artan sayıda düzen stratejik analisti, 7 Ekim’de Hamas önderliğindeki İsrail’e yönelik saldırıdan bu yana ortaya çıkardığı korkunç şiddete rağmen, İsrail’in Filistinlilere karşı bu savaşı kaybedebileceği konusunda uyarıyor. İsrail saldırısını kışkırtarak Hamas kendi siyasi hedeflerinin çoğunu gerçekleştiriyor olabilir.

Hem İsrail hem de Hamas, siyasi çekişmelerinin şartlarını 7 Ekim öncesi statükoya değil, 1948 statükosuna indiriyor gibi görünüyor. Bundan sonra ne olacağı belli değil, ancak önceki duruma geri dönüş olmayacak.

Sürpriz saldırı, İsrail askeri tesislerini etkisiz hale getirdi, dünyanın en büyük açık hava hapishanesinin kapılarını kırdı ve en az 845’i sivil olmak üzere yaklaşık bin 200 İsraillinin öldürüldüğü korkunç bir öfkeye yol açtı. Hamas’ın Gazze Şeridi çevresindeki İsrail hatlarını ihlal etmesindeki şok edici kolaylık, birçok kişiye 1968 Tet Taarruzu’nu hatırlattı. Kelimenin tam anlamıyla değil, ABD’nin uzak bir ülkedeki seferi savaşı ile İsrail’in varoluşsal bir tehlike duygusuyla motive edilen bir yurttaş ordusu tarafından yürütülen bir işgali savunmak için verdiği savaş arasında çok büyük farklılıklar var. Bunun yerine, analojinin yararlılığı, isyancı bir saldırıyı şekillendiren siyasi mantıkta yatmaktadır.

1968’de Vietnamlı devrimciler savaşı kaybettiler ve yıllar boyunca sabırla inşa ettikleri yeraltı siyasi ve askeri altyapısının çoğunu feda ettiler. Yine de Tet Taarruzu, Vietnamlıların hayatlarında büyük bir bedel olsa da, Amerika Birleşik Devletleri’ni yenilgiye uğratmalarında önemli bir andı. Hafif silahlı Vietnamlı gerillalar, tek bir günde ülke çapında 100’den fazla hedefe eş zamanlı olarak dramatik, yüksek profilli saldırılar düzenleyerek, Johnson yönetimi tarafından ABD kamuoyuna pazarlanan başarı yanılsamasını paramparça ettiler. Bu, Amerikalılara, on binlerce oğlunu feda etmelerinin istendiği savaşın kazanılamayacağının sinyalini verdi.

Vietnam liderliği, askeri eylemlerinin etkisini, kaybedilen insanlar ve malzemeler veya kazanılan topraklar gibi geleneksel askeri önlemlerden ziyade siyasi etkileriyle ölçtü. Henry Kissinger’ın 1969’daki ağıtı: “Askeri bir savaş verdik; rakiplerimiz siyasi bir savaş güttü. Fiziksel yıpratma aradık; rakiplerimiz psikolojik yorgunluğumuzu hedef aldı. Bu süreçte, gerilla savaşının en önemli düsturlarından birini gözden kaçırdık: Gerilla kaybetmezse kazanır. Konvansiyonel ordu kazanmazsa kaybeder.”

Bu mantık, Washington D.C.’deki pek de güvercin olmayan Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nden Jon Alterman’a, İsrail’in Hamas’a karşısında kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğunu düşündürüyor:

Hamas’ın askeri zafer kavramı… tamamen uzun vadeli siyasi sonuçlar elde etmekle ilgilidir. Hamas zaferi bir ya da beş yıl içinde değil, Filistin dayanışmasını ve İsrail’in izolasyonunu artıran onlarca yıllık mücadeleye katılmakta görüyor. Bu senaryoda Hamas, Gazze’de kuşatılmış bir halkı öfkeyle etrafına topluyor ve Filistinlilerin onu İsrail askeri otoritesinin beceriksiz bir yardımcısı olarak görmelerini sağlayarak Filistin Yönetimi hükümetinin çökmesine yardımcı oluyor. Bu arada, Arap devletleri normalleşmeden güçlü bir şekilde uzaklaşıyor, Küresel Güney Filistin davasıyla güçlü bir şekilde hizalanıyor, Avrupa İsrail ordusunun aşırılıklarından geri adım atıyor ve İsrail’in 1970’lerin başından beri burada sahip olduğu iki partili desteği yok ederek İsrail konusunda bir Amerikan tartışması patlak veriyor.

Alterman, Hamas’ın “İsrail’i yenilgiye uğratmak için İsrail’in çok daha büyük gücünü kullanmaya” çalıştığını yazıyor. “İsrail’in gücü, ülkenin Filistinli sivilleri öldürmesine, Filistin altyapısını yok etmesine ve küresel kısıtlama çağrılarına meydan okumasına izin veriyor. Bütün bunlar Hamas’ın savaş hedeflerini ilerletiyor.”

Bu tür uyarılar, İsrail’in savaşını koşulsuz olarak kucaklamaları, İsrail’in 7 Ekim’de sebepsiz bir saldırıya maruz kalmadan önce barışçıl bir şekilde işini yürüten başka bir Batılı ulus olduğu yanılsamasına dayanan Biden yönetimi ve Batılı liderler tarafından görmezden gelindi – bu, yaratılmasında suç ortağı oldukları bir gerçeği tanımaktan kaçınmayı tercih edenler için rahatlatıcı bir fantezi.

“İstihbarat başarısızlıklarının” yanında; İsrail’in 7 Ekim’i öngörememesi, önde gelen uluslararası ve İsrailli insan hakları örgütlerinin apartheid olarak damgaladığı şiddet içeren bir baskı sisteminin sonuçlarını anlamadaki siyasi bir başarısızlıktı.

Yirmi yıl önce, eski Knesset Sözcüsü Avrum Burg, şiddetli tepkinin kaçınılmazlığı konusunda uyarıda bulunmuştu. “Yahudilerin hayatta kalması için verilen 2 bin yıllık mücadelenin, hem vatandaşlarına hem de düşmanlarına karşı sağır olan yozlaşmış kanunları çiğneyenlerden oluşan ahlaksız bir klik tarafından yönetilen bir yerleşim durumuna dönüştüğü ortaya çıktı. Adaletten yoksun bir devlet hayatta kalamaz” diye yazdı The International Herald Tribune’de.

Araplar başlarını eğseler ve utançlarını ve öfkelerini sonsuza dek yutsalar bile, işe yaramayacak. İnsanın vurdumduymazlığı üzerine inşa edilmiş bir yapı, kaçınılmaz olarak kendi üzerine çökecektir…. Filistinlilerin çocuklarını umursamayı bırakan İsrail, nefrete gark olduklarında ve İsrail’den kaçış merkezlerinde kendilerini havaya uçurduklarında şaşırmamalı.

Burg, İsrail’in günde bin Hamas mensubunu öldürmekle hiçbir şeyi çözemeyeceğini, çünkü İsrail’in şiddet eylemlerinin, Hamas’ın saflarının yenilenmesinin kaynağı olacağı konusunda uyardı. Uyarıları, defalarca haklı çıkmalarına rağmen göz ardı edildi. Aynı mantık şimdi Gazze’deki yıkımda da geçerliliğini koruyor. İsrail’in Filistinlilerin sessizce acı çekmesini beklediği ezici yapısal şiddet, İsrail güvenliğinin her zaman yanıltıcı olduğu anlamına geliyordu.

7 Ekim’den bu yana geçen haftalar, statükoya geri dönülemeyeceğini doğruladı. Hamas’ın ölümcül saldırılarını düzenlemekteki amacı muhtemelen buydu. Ve bundan önce bile, İsrail liderliğindeki birçok kişi açıkça Filistin’in etnik temizliği olan Nekbe’nin tamamlanması çağrısında bulunuyordu. Şimdi bu sesler daha da yükseldi.

Kasım ayı sonlarında karşılıklı olarak mutabık kalınan insani duraklamada, Hamas’ın İsrail hapishanelerinde tutulan Filistinliler ve Gazze’ye giren insani yardım malzemelerinin artması karşılığında bazı rehineleri serbest bıraktığı görüldü. İsrail askeri saldırılarına devam ettiğinde ve Hamas roket fırlatmaya geri döndüğünde, Hamas’ın askeri olarak yenilmediği açıktı. İsrail’in Gazze’de gerçekleştirdiği kitlesel katliam ve yıkım, Gazze’yi orada yaşayan 2,2 milyon Filistinli için yaşanmaz hale getirme ve askeri olarak tasarlanmış bir insani felaket yoluyla sınır dışı edilmeye zorlama niyetini ortaya koyuyor. Nitekim İsrail Ordusunun kendi tahminine göre şu ana kadar Hamas’ın savaş gücünün yüzde 15’inden daha azını ortaya koydu. Bu, 8 bin 600’ü çocuk olmak üzere çoğu sivil olmak üzere 21 binden fazla Filistinliyi öldüren bir harekatta yaşandı.

7 Ekim ve Filistin siyaseti

İsrail ordusunun Hamas’ı Gazze’yi yönetmekten alıkoyacağı neredeyse kesin. Ancak son yirmi yılda hareketi ve düşüncesini inceleyen Tarık Beykıni gibi analistler, hareketin Filistin’in geri kalanından ayrılmış bir bölgeyi işgalci güç tarafından belirlenen şartlarla yönetme prangalarından kurtulmaya çalıştığını savunuyorlar.

Hamas, 2018’de İsrail’in keskin nişancı ateşiyle şiddet kullanılarak bastırılan kitlesel silahsız Dönüş Yürüyüşü protestolarından, ABD ve İsrail’in Gazze’nin yönetimini reforme edilmiş bir Filistin Yönetimi’ne, üzerinde anlaşmaya varılmış teknokratlara veya seçilmiş bir hükümete devretme çabalarına kadar, Gazze’deki yönetim rolünden kurtulma arzusunu uzun süredir gösteriyor.  Eğer saldırının bir sonucu Gazze’yi yönetme sorumluluğunu kaybetmek olsaydı, Hamas bunu avantajlı görebilirdi.

Hamas, el-Fetih’i benzer bir yola sokmaya çalıştı ve Batı Şeria’daki iktidar partisini Filistin Yönetimi’nin İsrail’le güvenlik işbirliğini sona erdirmeye ve işgalle daha doğrudan yüzleşmeye çağırdı. Bu nedenle Gazze’nin belediye kontrolünü kaybetmek, Hamas’ın savaş çabaları için kesin bir yenilgi olmaktan uzaktır: Filistin topraklarını özgürleştirmeye adanmış bir hareket için Gazze’yi yönetmek, Batı Şeria’nın bitişik olmayan adalarında kalıcı sınırlı özerklik el-Fetih için olduğu gibi, bir çıkmaz sokak gibi görünmeye başlamıştı.

Beykıni, Hamas’ın Filistin için yavaş bir ölüm olarak gördüğü statükoyu paramparça etmek adına yüksek riskli bir kumar oynamak zorunda hissettiğini söylüyor. Foreign Policy’de, “Bütün bunlar Hamas’ın stratejik değişiminin uzun vadede başarılı sayılacağı anlamına gelmiyor” diye yazdı.

Hamas’ın statükoyu şiddet yoluyla bozması, İsrail’e yeni bir Nekbe gerçekleştirme fırsatı verebilirdi. Bu, bölgesel bir çatışmaya yol açabilir veya Filistinlilere iyileşmesi bir nesil sürebilecek bir darbe vurabilir. Ancak kesin olan şey, daha önceki duruma geri dönüşün olmadığıdır.

O halde Hamas’ın hamlesi, abluka altındaki Gazze’nin ulusal direniş örgütü statüsünü sağlamlaştırmak için belediye yönetimini feda etmek olabilir. Hamas el-Fetih’i gömmeye çalışmıyor: Hamas ve el-Fetih arasındaki çeşitli birlik anlaşmaları, özellikle de her iki grubun mahkumları tarafından yönetilenler, Hamas’ın birleşik bir cephe arayışında olduğunu gösteriyor. Filistin Yönetimi, Batı Şeria’daki Filistinlileri, Gazze’de dökülen kana anlamlı bir şekilde yanıt vermek şöyle dursun, İsrail yerleşimlerinin artan şiddetinden ve yerleşik kontrolden koruyamıyor. İsrail, Batı’nın Gazze’ye verdiği destek örtüsü altında, yüzlerce Filistinliyi öldürdü, binlercesini tutukladı ve Batı Şeria’daki tüm köyleri yerinden etti ve tüm bunları yaparken devlet destekli yerleşimci saldırılarını tırmandırdı. İsrail bunu yaparak el-Fetih’i halk nezdinde daha da zayıflattı ve Hamas’a doğru itti.

İsrail Ordusu tarafından korunan yerleşimciler, yıllardır, sakinlerini ülkeyi terk etmeye zorlamak ve İsrail’in işgal altındaki topraklar üzerindeki yasadışı kontrolünü sıkılaştırmak amacıyla Filistin köylerine saldırdılar – ancak bunun 7 Ekim’den bu yana genişlemesi, İsrail’in ABD’li suç ortaklarının bile ağlamasına neden oluyor. Biden’ın Batı Şeria’daki Filistinlilere karşı şiddete karışan yerleşimcilere yönelik vize yasağı tehdidi bir kaçamaktır: Bu yerleşimciler bireysel haydut aktörler değildir; devlet tarafından silahlandırılıyorlar ve İsrail Ordusu ve İsrail hukuk sistemi tarafından agresif bir şekilde korunuyorlar, çünkü bir devlet politikası uyguluyorlar. Ancak Biden’ın yanlış tehdidi bile İsrail’in yönetimiyle anlaşmazlık içinde olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

Hamas’ın hedefi yalnızca Gazze ile ilgili değil; pan-Filistin perspektifi var ve bu nedenle 7 Ekim’in Filistin genelinde dönüştürücü etkileri olmasını amaçladı. Hem Batı Şeria hem de Gazze’deki Filistinlilerin mücadelelerini İsrail içindekilerle birleştirmeyi amaçlayan 2021 “Birlik İntifadası” sırasında Hamas, bu hedefi destekleyen eylemlerde bulundu. Şimdi, İsrail devleti, Filistinli vatandaşları arasında herhangi bir muhalif ifadeye karşı paranoyak bir baskı kampanyasıyla bu bağlantıyı hızlandırıyor. Batı Şeria’da yüzlerce Filistinli gözaltına alındı, aktivistler ve Facebook’ta paylaşım yapan gençler de dahil. İsrail, Batı Şeria’daki tırmanma potansiyelinin fazlasıyla farkında. Bu anlamda İsrail’in tepkisi Batı Şeria ve Gazze halkını daha da yakınlaştırdı.

İsrail’in hiçbir zaman Ürdün Nehri’nin batısında egemen bir Filistin devletini kabul etme niyetinde olmadığı açık. Bunun yerine İsrail, bölgedeki kontrolünü güvence altına almak için uzun süredir devam eden planlarını yoğunlaştırıyor. Bu ve İsrail’in Mescid-i Aksa’ya artan tecavüzü, İsrail’in Batı Şeria’da, Doğu Kudüs’te ve hatta ’67 sınırlarında çıkan her türlü ayaklanmayı aktif olarak körüklediğini hatırlatıyor.

İronik bir şekilde, ABD’nin İsrail’in yıkım savaşından sonra Gazze’nin kontrolünün Filistin Yönetimi’ne verilmesinde ısrar etmesi ve yerleşimci şiddeti konusundaki gecikmiş, cılız uyarıları, Batı Şeria ve Gazze’nin tek bir varlık olduğu fikrini güçlendiriyor. İsrail’in 17 yıldır yürüttüğü uysal bir Batı Şeria’yı “teröristlerin yönettiği Gazze”den ayırma politikası başarısız oldu.

7 Ekim’den sonra İsrail

Hamas liderliğindeki baskın, İsrail’in yenilmezliği mitlerini ve devlet Filistinlilerin hayatını boğarken bile vatandaşlarının huzur beklentisini deldi. Sadece birkaç hafta önce, Başbakan Benjamin Netanyahu, İsrail’in çatışmayı, Filistin’in artık “yeni Ortadoğu” haritasında yer almadığı noktaya kadar başarılı bir şekilde “yönettiği” ile övünüyordu. İbrahim Anlaşmaları ve diğer ittifaklarla bazı Arap liderler İsrail’i kucaklıyordu. ABD, Başkan Donald Trump ve Joe Biden’ın Filistinlileri sürekli sıkılaşan İsrail apartheid’ine maruz bırakmaya istekli Arap rejimleriyle “normalleşmeye” odaklanmasıyla planı destekliyordu. 7 Ekim, bunun savunulamaz olduğunu ve Filistinlilerin direnişinin, başkalarının kendi kaderlerini belirleme çabaları üzerinde bir tür veto gücü oluşturduğunu acımasızca hatırlattı.

7 Ekim’in İsrail iç siyaseti üzerindeki etkisini ölçmek için henüz çok erken. Bu, İsraillileri daha şahin hale getirdi, ancak aynı zamanda istihbarat ve mukabeledeki muazzam başarısızlıktan sonra ulusal liderliklerine karşı daha güvensiz hale getirdi. Gazze’de esir tutulan İsraillilerin aileleri, askeri harekata ara vermek ve rehineleri serbest bırakma anlaşmasını güvence altına almak için hükümete karşı önemli bir kitlesel seferberlik gerektirdi. Rehineler ve İsrail’in geri dönüşlerini güvence altına almak için ne yapması gerektiği konusundaki dramatik, yüksek profilli iç muhalefet, siyasi ve askeri liderliğin çoğu arasında savaşı sürdürme kararlılığına rağmen, daha fazla serbest bırakma anlaşması ve hatta tam bir ateşkes için baskıyı artırabilir. İsrail kamuoyu şaşkın, kızgın ve öngörülemez olmaya devam ediyor.

Bir de savaşın, büyüme modeli teknoloji sektörüne ve diğer ihracat endüstrilerine yüksek düzeyde doğrudan yabancı yatırım çekmeye dayanan İsrail ekonomisi üzerindeki etkisi var. Geçen yılki toplumsal protesto ve anayasal frakalar konusundaki belirsizlik, yaz boyunca bildirilen Doğrudan Yabancı Yatırımcı oranında yıllık yüzde 68’lik düşüşün bir nedeni olarak gösteriliyordu. İsrail’in 360 bin yedek askerin seferber edildiği savaşı, yeni bir şok düzeyi ekliyor. Ekonomist Adam Tooze, Substack’inde şunları yazdı:

“İsrail’deki teknoloji lobisi, işgücünün onda birinin seferber edildiğini tahmin ediyor. Batı Şeria’daki Filistinli işgücünün karantinaya alınmasıyla inşaat felç oldu. İnsanlar restoranlardan uzak durduğu ve halka açık toplantılar sınırlı olduğu için hizmet tüketimi çöktü. Kredi kartı kayıtları, İsrail’deki özel tüketimin savaşın patlak vermesinden sonraki günlerde yaklaşık üçte bir oranında düştüğünü gösteriyor. Boş zaman ve eğlence harcamaları % 70 oranında düştü. İsrail ekonomisinin temel dayanağı olan turizm aniden durma noktasına geldi. Uçuşlar iptal edildi. İsrail hükümeti, Chevron’a Tamar doğal gaz sahasındaki üretimi durdurmasını emretti ve İsrail’e ayda 200 milyon dolar gelir kaybına mal oldu.”

İsrail, bu fırtınanın bir kısmını atlatacak kaynaklara sahip zengin bir ülkedir, ancak zenginliği kırılganlığı da beraberinde getirir ve kaybedecek çok şeyi vardır.

7 Ekim’den sonra Gazze

İsrail güçleri Gazze’ye bir savaş planıyla girdi, ancak işgalden sonra Gazze için net bir savaş planı yok. Bazı İsrailli askeri liderler, Filistin Yönetimi’nin Batı Şeria bölgesinde sahip oldukları türden bir “güvenlik kontrolü” sağlamayı hedefliyor. Gazze’de bu, onu nüfusun çoğunluğu tarafından desteklenen daha iyi bir isyanla karşı karşıya getirecektir. İsrail hükümet çevrelerindeki pek çok kişi, Gazze’yi yaşanmaz hale getiren bir insani kriz yaratarak Gazze’nin sivil nüfusunun çoğunun zorla Mısır’a göç ettirilmesini savunuyor. ABD bunu reddettiğini söyledi; ancak hiçbir akıllı kumarbaz, İsrail’in nehir ve deniz arasındaki Filistin nüfusunu azaltmaya yönelik uzun vadeli demografik hedefleri doğrultusunda İsraillilerin daha kitlesel ölçekli etnik temizlik için izin almak yerine af dileme olasılığını göz ardı etmeyecektir.

ABD’li yetkililer, Filistin Yönetimi Başkanı 88 yaşındaki Mahmud Abbas’ı yeniden Gazze’nin başına getirmekten umutla bahsederek, hayali “iki devletli çözüm” arayışını yeni bir arayış vaadiyle eski dua kitaplarına ulaştılar. Ancak Filistin Yönetimi’nin Batı Şeria’da bile güvenilirliği yok, çünkü İsrail’in sürekli genişleyen işgaline rıza gösteriyor. Sonra, tarihi Filistin’in herhangi bir yerinde gerçek Filistin egemenliğini engellemenin, Siyonist siyasi yelpazenin çoğunda İsrail liderliğinde uzun süredir bir fikir birliği noktası olduğu gerçeği var. Ve İsrailli liderlerin, gelecek yıl pekala oylanabilecek bir ABD yönetiminin beklentilerine uymalarına gerek yok. Ve Biden yeniden seçilse bile halkın algısını manipüle etmek konusunda kanıtlanmış bir yetenekleri var. ABD, İsrail’in savaş makinesine pompalı tüfekle katkıda bulunmayı seçti. Bu tüfeğin hedefinin neresi olduğu net değil, ama Filistin devleti olmadığı kesin.

7 Ekim’in küresel etkisi

İsrail ve Amerika Birleşik Devletleri, dünyanın Filistinlilerin içinde bulunduğu kötü durumdan “uzaklaştığına” kendilerini ikna etmiş olabilirler, ancak 7 Ekim’den bu yana yaşanan olayların açığa çıkardığı enerji, bunun tam tersinin doğru olduğunu gösteriyor. Filistin ile dayanışma çağrıları Arap dünyasının sokaklarında yankılandı ve bazı ülkelerde köhnemiş otoriterliğe karşı şifreli bir muhalefet dili olarak hizmet etti. Küresel Güney’de ve Batı’nın şehirlerinde, Filistin artık Batı’nın ikiyüzlülüğüne ve adaletsiz bir postkolonyal düzene karşı bir isyan avatarı olarak sembolik bir yer işgal ediyor. ABD’nin Irak’ı yasadışı işgalinden bu yana, dünya çapında milyonlarca insan protesto etmek için sokaklara dökülmedi. Örgütlü emek, İsrail’e silah sevkiyatına karşı çıkmak için enternasyonalist kaslarını esnetti ve kendisine tarihi değiştirme gücünü hatırlattı ve Uluslararası Ceza Mahkemesi, Uluslararası Adalet Divanı ve hatta ABD ve Avrupa mahkemeleri gibi yasal mekanizmalar, İsrail’in savaş suçlarını mümkün kılan hükümet politikalarına meydan okumak için kullanılıyor.

Gazze’deki eylemlerine karşı dehşete kapılan bir dünya tarafından paniğe kapılan İsrail ve savunucuları, İsrail’in vahşetine meydan okuyanlara karşı antisemitizm suçlamalarına geri döndüler – ancak kitlesel yürüyüşlerden sesli Yahudi muhalefetine ve Biden’ın krizi ele alış biçimine ilişkin kamuoyu yoklamalarına kadar her şey, dayanışmayı antisemitizmle eşitlemenin yalnızca olgusal olarak yanlış olmadığını gösteriyor; inandırıcı değil.

Latin Amerika ve Afrika’daki birçok ülke sembolik olarak bağlarını kesti ve sivil bir nüfusun kasıtlı olarak bombalanması ve barınak, yiyecek, su ve tıbbi bakıma erişimin engellenmesi İsrail’in müttefiklerinin çoğunu bile dehşete düşürdü. Batı’nın Gazze’de tutsak bir halka karşı desteklemeye istekli olduğu şiddetin boyutu, Küresel Güney’e emperyal Batı’dan rahatsız olan hesapların keskin bir hatırlatıcısını sunuyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau, İsrail’e “bebekleri bombalamayı” bırakması için açıkça yalvarması göz önüne alındığında, İsrail Batı’nın bazı kısımlarını bile kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya. Arap ve Müslüman ülkelerin kamu ilişkilerini sürdürmesi, hatta genişletmesi kısa vadede zorlaştı.

İsrail’in 7 Ekim’e verdiği tepkiye boyun eğmek, ABD’nin Küresel Güney’de hegemonyayı “biz iyi adamlarız” başlığı altında geri alma fantezileri üzerindeki balonu da patlattı. Sırasıyla Rusya-Ukrayna ve İsrail-Filistin krizlerine verdiği tepkiler arasındaki karşıtlık, ABD dış politikasının tam kalbinde ikiyüzlülük olduğu konusunda bir fikir birliği yarattı ve Biden’ın İsrail’in vahşetine karşı durmadığı için Malezya Başbakanı Enver İbrahim tarafından bir APEC Zirvesi’nde yüz yüze kınanması gibi olağanüstü görüntüler üretti.

İbrahim, Biden’ın Gazze’ye verdiği yanıtın, ABD’nin Rusya ve Çin ile rekabetinde müttefik olarak mahkemeye vermeyi umduğu kişilerle ciddi bir güven açığı yarattığı konusunda özellikle uyardı. Arap müttefiklerine, Arap sivilleri bombalarken bile Washington’daki hamilerinin İsrail’in yanında yer alacağını göstermek, muhtemelen Küresel Güney devletlerinin jeopolitik portföylerini çeşitlendirme eğilimini güçlendirecektir.

Siyasi soru

Hamas, Filistinlilerin tahammül edilemez bulduğu bir statükoyu paramparça ederek siyaseti yeniden gündeme getirdi. İsrail’in önemli bir askeri gücü var, ancak siyasi olarak zayıf. İsrail’in savaşını destekleyen ABD müesses nizamının büyük bir kısmı, ezilen bir topluluktan kaynaklanan şiddetin, o topluluğa karşı ezici bir askeri güç uygulanarak ortadan kaldırılabileceğini varsayıyor. Ancak Savunma Bakanı Lloyd Austin bile, İsrail’in binlerce sivili öldüren saldırılarının “onları düşmanın kollarına itme ve taktiksel bir zaferi stratejik bir yenilgiyle değiştirme” riski taşıdığı uyarısında bulunarak, bu önermeye şüpheyle yaklaştığının sinyalini verdi.

Batılı politikacılar ve medya, Hamas’ın Filistin toplumunu rehin tutan IŞİD tarzı nihilist bir kadro olduğunu hayal etmeyi seviyor; aslında Hamas, Filistin toplumunun dokusuna ve ulusal özlemlerine dayanan çok yönlü bir siyasi harekettir. Oslo sürecinin başarısızlıkları ve düşmanının inatçı düşmanlığı nedeniyle silahlı direnişin Filistin kurtuluş projesinin merkezinde yer aldığına dair onlarca yıllık Filistin deneyimiyle acımasızca onaylanan bir inancı somutlaştırıyor. İsrail ve müttefikleri Filistin’in kurtuluşunu sürdürmek için bir barış sürecini ve diğer şiddet içermeyen stratejileri engellemeye devam ettikçe etkisi ve popülaritesi arttı.

İsrail’in harekâtı Hamas’ın askeri kapasitesini zayıflatacak. Ancak İsrail’in 7 Ekim’e verdiği yanıt, örgütün üst düzey liderlerini öldürmek için bile olsa (daha önce yaptığı gibi), Hamas’ın mesajını ve bölgedeki ve ötesindeki Filistinliler arasındaki konumunu doğruluyor. Örneğin Ürdün’de Hamas yanlısı sloganların atıldığı büyük protestolar eşi benzeri görülmemiş bir durum. İsrail’e her gün, her yıl, nesilden nesile Filistinlilere uyguladığı şiddetin bedelini ödetebilecek gibi görünen bir hareketin kalıcı çekiciliğini kabul etmek için Hamas’ın 7 Ekim’deki eylemlerini onaylamaya veya desteklemeye gerek yok.

Tarih aynı zamanda, rakipleri tarafından “terörist” olarak reddedilen hareketlerin temsilcilerinin (örneğin Güney Afrika’da veya İrlanda’da) siyasi çözümler arama zamanı geldiğinde yine de müzakere masasında göründüğü bir model önermektedir. Hamas’a ya da en azından temsil ettiği siyasi-ideolojik akımın bir versiyonuna karşı bahse girmek, İsrail ile Filistinliler arasındaki siyasi bir çözüm ciddiyetle yeniden ele alındığında tarih dışı olacaktır.

Korkunç şiddetin ardından ne olacağı net değil, ancak Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırısı, İsrail’in Filistinli sivillere karşı yıkıcı askeri gücün ötesinde yanıt vermeye isteksiz göründüğü siyasi bir mücadeleyi sıfırlamaya zorladı. Ve intikam harekatından sekiz hafta sonra, bugün, İsrail’in kazandığı söylenemez.

 

Kaynak: https://ozgurgelecek51.net/ceviri-israil-savasi-kaybediyor/

 
Yazarın Diğer Yazıları

Aynı kategoriden yazılar