Ana SayfaArşivSayı 37Marksizmin geleceğine umutla bakmak

Marksizmin geleceğine umutla bakmak

Marksizmin Geleceğine Umutla Bakmak*
Mesut Güçlü
[Kitap Rehberi, Sayı: 66, Kasım 2002, İstanbul, s. 39]
Teori ve Politika Ortak Kitap Dizisi’nin Yaz 2002 sayısının konusu “Milliyetçilik ve Marksizm”. 1996’nın başında yayınlanmaya başlayan ve Metin Kayaoğlu’nun hazırladığı üç aylık Teori ve Politika, özellikle Marksizm iddiasındaki politik hareketleri ve etkinlikleri yakından izliyor. Teori ve Politika, ele aldığı konular ve bu konuları işlerken gösterdiği yenilenme, değişme ve değiştirme çabalarıyla görmezden gelinemeyecek bir düşünsel açılım ortaya koyuyor.
Teori ve Politika’nın genel amaçlarıyla adı arasında doğrudan bir ilişki var. Kitaba emek verenlerin ve altı yıldır kesintisiz yayınlanmasını sağlayanların çıkış noktalarını, Marksist teoride yaşanan tıkanıklığa genel bir çerçeve oluşturmak ve ‘90’lı yılların başlarından bu yana hissedilen bu krizi aşmak için kendi çapı ve gücü oranında bir arayışa girmek şeklinde özetlemek olanaklı. Marksizmin en klasikleşmiş teorik sorunlarıyla en güncel politik gelişmeler arasında kurulan bağlantılar, Teori ve Politika’nın sadece özgünlüğü değil aynı zamanda önemli bir gücü.
Milliyetçilik, özellikle Doğu Bloku olarak adlandırılan, sosyalist iktidar ve halk demokrasisi deneyimlerinin yaşandığı rejimlerin dağılması sonrasında yoğun olarak işlenen konular arasında geliyor. Ortaya çıkan gerilimler, çekişmeler ve savaşlar, Marksizm açısından sorunun sadece teorik değil, politik önemini de yakıcı bir tarzdaa öne çıkardı. Öyle söylenebilir ki, 1989 ve ’91 olaylarını izleyen yıllarda Marksistlerin en ciddi politik krizlerinden birisi bu sorun oldu. Özellikle Türkiye radikal solunun Kürt sorunu üzerinden yaşadığı kafa karışıklıkları ve ilkesel tutumla politik tavır arasında sıkışıp, çoğu zaman ne yapacaklarını bilememeleri son 10 yıla damgasını vurdu.
Ancak okuyucuya, özellikle Marksizmin geleceğine umutla bakmak isteyen okuyucuya, bu ülkede Teori ve Politika gibi bir yayından mutlaka ama mutlaka haberdar olmaları ve onu yakından izlemeleri gerektiğine yeniden ve yeniden dikkat çekmek istiyoruz.

* Başlığı biz koyduk.

Yazarın Diğer Yazıları

Aynı kategoriden yazılar