Pazartesi, 11 Aralık 2023 20:50
 
307 görüntüleme 8 Ara 2023

Teori ve Politika kolektifinin (TvP) 18-19 Kasım 2023 tarihlerinde İstanbul Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde düzenlediği Uluslararası Çin ve Marksim Sempozyumunun birinci oturumu, Türkçe ve İngilizce altyazı seçenekleriyle birlikte yayında. Birinci oturumda Tang Ming, Sungur Savran, Carlos Martinez ve Metin Kayaoğlu, Marksizmin sosyalizm anlayışı ve Çin arasındaki ilişkiye dair görüş ve çalışmalarını sunuyorlar. 

Ortam

Perşembe, 30 Kasım 2023 21:04

Teori ve Politika kolektifinin (TvP) 18-19 Kasım 2023 tarihlerinde İstanbul Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde düzenlediği Uluslararası Çin ve Marksim Sempozyumunun açılış konuşmaları TvP’den Fatma Karlıkcıoğlu, Marksist iktisatçı Korkut Boratav ve Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliği Müsteşarı Qian Xinyi tarafından gerçekleştirildi.

Ortam

Çarşamba, 07 Haziran 2023 17:36
Teori ve Politika dergisi, Türkiye topraklarının ilk politik Marksisti İbrahim Kaypakkaya'yı, katledilişinin 50. yılında anmak için bir video serisi yayınlıyor. Her bir bölümünde Kaypakkaya'nın teorik ve ideolojik eserinin farklı boyutlarının ve politik-örgütsel yaşamının belirleyici momentlerinin işlendiği serinin sekizinci ve son bölümünde, yazarımız Metin Kayaoğlu, katledilişinin üstünden geçen yarım yüzyıldan sonra Kaypakkaya'dan bugüne ne kaldığı sorusuna yanıt arıyor.
 

Ortam

Pazar, 04 Haziran 2023 11:36

Teori ve Politika dergisi, Türkiye topraklarının ilk politik Marksisti İbrahim Kaypakkaya'yı, katledilişinin 50. yılında anmak için bir video serisi yayınlıyor. Her bir bölümünde Kaypakkaya'nın teorik ve ideolojik eserinin farklı boyutlarının ve politik-örgütsel yaşamının belirleyici momentlerinin işlendiği serinin yedinci bölümünde, yazarımız Metin Kayaoğlu, Kaypakkaya'nın hatalarını ele alıyor ve bu hatalar arasında birincil ve tali olanlar şeklinde bir ayrıma gidiyor.

Ortam

Çarşamba, 31 Mayıs 2023 17:36
Teori ve Politika dergisi, Türkiye topraklarının ilk politik Marksisti İbrahim Kaypakkaya'yı, katledilişinin 50. yılında anmak için bir video serisi yayınlıyor. Her bir bölümünde Kaypakkaya'nın teorik ve ideolojik eserinin farklı boyutlarının ve politik-örgütsel yaşamının belirleyici momentlerinin işleneceği serinin altıncı bölümünde, Kaypakkaya'nın Kürt ulusal sorununda sol hareketin tamamından farklı anlayışının ne olduğu, ve bu anlayışın aşılan ve aşılamayan yönleri anlatılıyor.
 

Ortam

Pazartesi, 29 Mayıs 2023 18:08
Teori ve Politika dergisi, Türkiye topraklarının ilk politik Marksisti İbrahim Kaypakkaya'yı, katledilişinin 50. yılında anmak için bir video serisi yayınlıyor. Her bir bölümünde Kaypakkaya'nın teorik ve ideolojik eserinin farklı boyutlarının ve politik-örgütsel yaşamının belirleyici momentlerinin işleneceği serinin beşinci bölümünde, yazarımız Metin Kayaoğlu, Kaypakkaya'nın sınıfçı ve ilerlemeci Batı Marksizminden kopuşunu ele alıyor.
 

Ortam

Perşembe, 25 Mayıs 2023 09:28
Teori ve Politika dergisi, Türkiye topraklarının ilk politik Marksisti İbrahim Kaypakkaya'yı, katledilişinin 50. yılında anmak için bir video serisi yayınlıyor. Her bir bölümünde Kaypakkaya'nın teorik ve ideolojik eserinin farklı boyutlarının ve politik-örgütsel yaşamının belirleyici momentlerinin işlendiği serinin dördüncü bölümünde, yazarımız Metin Kayaoğlu, Kaypakkaya'nın ilerlemeci tarih anlayışı eleştirisini ve ezilenlerin devrimci tarih tezini ele alıyor.
 

Ortam

Pazar, 21 Mayıs 2023 09:22
Teori ve Politika dergisi, Türkiye topraklarının ilk politik Marksisti İbrahim Kaypakkaya'yı, katledilişinin 50. yılında anmak için bir video serisi yayınlıyor. Her bir bölümünde Kaypakkaya'nın teorik ve ideolojik eserinin farklı boyutlarının ve politik-örgütsel yaşamının belirleyici momentlerinin işleneceği serinin üçüncü bölümünde, yazarımız Metin Kayaoğlu, Kaypakkaya'nın Türk Kurtuluş Savaşı'na yaklaşımını ve onun geride kalan yoldaşlarının bu yaklaşımı anlamadaki yetersizliğini ele alıyor.
 

Ortam

Çarşamba, 17 Mayıs 2023 19:59

Teori ve Politika dergisi, Türkiye topraklarının ilk politik Marksisti İbrahim Kaypakkaya'yı, katledilişinin 50. yılında anmak için bir video serisi yayınlıyor. Her bir bölümünde Kaypakkaya'nın teorik ve ideolojik eserinin farklı boyutlarının ve politik-örgütsel yaşamının belirleyici momentlerinin işleneceği serinin ikinci bölümünde, yazarımız Metin Kayaoğlu, Kaypakkaya'nın Türkiye sol hareketinin eksenini değiştiren ideolojik ve teorik müdahalesini ele alıyor.

Ortam

Salı, 09 Mayıs 2023 09:33
Teori ve Politika dergisi, Türkiye topraklarının ilk politik Marksisti İbrahim Kaypakkaya'yı, katledilişinin 50. yılında anmak için bir video serisi yayınlıyor. Her bir bölümünde Kaypakkaya'nın teorik ve ideolojik eserinin farklı boyutlarının ve politik-örgütsel yaşamının belirleyici momentlerinin işleneceği serinin giriş niteliğindeki ilk bölümünde, TvP genel yayın yönetmeni Metin Kayaoğlu, Kaypakkaya'nın kurban olmaya indirgenemez niteliğini ele alıyor.
 

Ortam

Cumartesi, 23 Temmuz 2022 04:06

Speech by Jülide Yazıcı on behalf of Teori ve Politika on Russia's military operation in Ukraine, at the " Emergency International Anti-War Conference" (June 2022) organized by the Rakovksy Center and RedMed.

For the other speeches at the conference: https://www.youtube.com/playlist?list=PLk18xZNeINUtwJH4JGOlAZDa5azs2i_OT

Rakovsky Center ve RedMed tarafından düzenlenen Acil Uluslararası Savaş Karşıtı Konferans’ta, Teori ve Politika adına Jülide Yazıcı'nın Rusya’nın Ukrayna’daki askeri operasyonu üzerine konuşması.

Konferansın diğer konuşmalarına şu linkten ulaşılabilir: https://www.youtube.com/playlist?list=PLk18xZNeINUtwJH4JGOlAZDa5azs2i_OT


Ortam

Perşembe, 21 Ekim 2021 10:51
Dergimizin 82. sayısı hakkında, içinde bulunan "İbrahim Kaypakkaya aslında liberalin teki miydi?" başlıklı yazı sebebiyle İbrahim Kaypakkaya'yı övmek suçundan toplatma kararı çıkartıldı. İlgili yazının yazarı ve dergimizin genel yayın yönetmeni Metin Kayaoğlu'nun konuya ilişkin açıklamasını paylaşıyoruz.
Toplatma kararına neden olan "İbrahim Kaypakkaya aslında liberalin teki miydi?" yazısını sitemizden okuyabilirsiniz:

Ortam

Perşembe, 14 Ekim 2021 11:34

Ortam

Perşembe, 29 Nisan 2021 20:48

Ortam

Salı, 15 Kasım 2016 21:21

Ortam

Cumartesi, 12 Kasım 2016 22:10

Ortam