Ana SayfaGüncel YazılarShenZhen'de Şafak Vakti Çevik Kuvvetler 50 Eylemciyi Gözaltına Aldı

ShenZhen’de Şafak Vakti Çevik Kuvvetler 50 Eylemciyi Gözaltına Aldı

 

Çeviri: Elif Nur Aybaş

Cuma günü, Çin’in güney eyaleti Guangdong’da, Shenzhen’deki yerel bir fabrikada bağımsız bir sendika için kampanya yürüten işçileri destekledikleri için 50 Maocu eylemci gözaltına alındı. 
Hong Kong merkezli işçi hakları topluluğu SACOM twitter hesabından cuma günü sabahın erken saatlerinde tam teçhizatlı ceviklerin eylemcilerin yaşadığı kiralık daireye baskın yaptığını bildirdi. 
Baskının video görüntülerinde zırh ve miğfer giymiş, kalkanlı polislerin zorla kapıyı açtıkları ve eylemcilerle arbedeye girdikleri görülüyor. 
Hong Kong Ticaret Sendikaları konfederasyonu twitter hesabından “Bu sabah 5’te yapılan baskınlarla 50’den fazla işçi ve öğrenci alındı” açıklamasını yaptı, yerlerinin hâlâ bilinmediğini söyledi. 
İşçileri destekleyen eylemciler Shenzhen’deki Jasic Teknoloji Fabrikasında bağımsız bir sendika kurmayı denedikleri için işten atıldılar, işkence gördüler ve gözaltına alındılar.
Hong Kong Merkezli Çin İşçi Bülteni gözaltındaki öğrencilerden Yue Xin, Zhan Zhenzhen ve Feng Ge’nin Çin’in prestijli üniversitelerinden Peking’e devam ettiklerini, sitelerindeki başka bir haberde gözaltına alınanlar arasında Beijing Renmin ve Doğu eyaleti Jiangsu Nanjing üniversitelerinden de öğrencilerin bulunduğunu yazdı.
Bülten bir önceki kitlesel gözaltıyla içeri alınan ve sonra kefaletle serbest bırakılan Jasic işçileri Lan Zhiwei, Yu Kailong, and Yu Weiye’nin de tekrar içeri alındığını belirtti.
İki işçi temsilcisinin ve bir öğrencinin de hücre hapsinde olduğunu ve kimseyle görüştürülmediğini ekledi.
Öğrencilerin Çin’deki emek aktivistleri, solcu ve Maoist gruplar arasında genişleyen bir koalisyonun parçası olduğunu aktardı. 
Eylemciler eylemi organize etmek için kullanılan sosyal medya hesaplarının ve chat gruplarının hükûmet tarafından kapatıldığını söyledi.
Bu ayın başında emek aktivisti ve Maocu, eski Jasic çalışanı Shen Mengyu, binlerce çalışanın Pingshan bölge karakolunda gözaltına alınmasıyla sonuçlanan kampanyaya taraftar bir sendikalaşma girişimine önderlik ettikten sonra kimliği bilinmeyen bir yetkili tarafından işinden alındı.
Bir önceki gözaltıyla alınan işçilerin serbest bırakılmasıyla ilgili eyleme öncülük etmesi sonrasında kendisi de 11 Ağustos’ta gözaltına alındı. İşçilerin bir kısmı daha sonra salıverildi ama cuma günü kaç kişinin gözaltında kaldığı kesin olarak bilinmiyor. 
İktidardaki Çin Komünist Partisinin sol kanadından büyüyen eşitsizlikten rahatsız bir grup maoist Jasic işçilerinin haklı davasına katıldı, bir kısmı fabrikada görev aldı.
19 Ağustos’ta Yue Xin Komünist Parti merkez komitesine ve Xi Jinping’e merkezi hükumeti yerel birimlerle anlaşmak için duruma müdahele etmeye çağıran bir açık mektup yazdı.
Eylemciler fabrika sahibi Jia Lei ve personal müdürü Guo Liqun’un her ikisinin de tamamiyle komünist parti tarafından kontrol edilen Shenzhen halk komitesinde delege olduklarını söylüyorlar. 
Bölge parti sekreteri Tao Yongxin’i, Pingshan bölge yönetimini ve ACFTU’nun bölge kolunu fabrikada sendikalaşmayı destekleyen adımlar atmaya çağırıyorlar
Önceki Merkezi Politikalar Araştırma Ofisinden Zhang Qinde ve şu an kapatılmış olan Maoist websitesi Utopia’dan Fan Jinggang’ın da aralarında bulunduğu önde gelen bazı solcular da parti liderleriyle Jasic ayaklanmasının “ciddi bir politik mesele” olarak görmelerini talep ettikleri görüşmeler yaptılar.
CLD vekil direktörü Jasic gibi başka anlaşmazlıkların daha önce de yaşandığını ama genç ve iyi eğitimli Maoistlerin konuya dahil olmasının iktidar partisinde politik dalgalanmalara sebep olduğunu söyledi.
Cai RFA’a daha genç sol jenerasyonların açıkça işçi eylemlerine dahil olduğunu, polis karşısında onlarla yanyana durduğunu, üstelik daha yaşlı solcu ve Maoist jenerasyonlar tarafından da desteklendiklerini, bunun da mevcut hükumetin ideolojik tabanını ve meşruluğunu sarstığını belirtti. 
İşçi hareketlerinin hızla genişleyen eşitsizliğe ve finansal ve politik güce karşı halkta gelişen öfkenin tam ortasında geldiğini, bütün bunların sola bir ivme kazandırdığını söyledi.
“Maocuların daha önce de devlet eliyle kurulmuş bir takım girişimlerde işçi uzlaşmazlıklarına müdahale ettiklerini, hatta bir kısmının gözaltına alındığını ama genç nesillerin Jasic uzlaşmazlığını sosyal medyaya taşıdığını ve bu tür eylemlerin örgütlenme biçimlerini değiştirdiğini ekledi.
Cai’a göre sol eğilim parti, ordu ve hükumet içinde de oldukça güçlü ve kitlesel hareketler için müthiş bir potansiyel taşıyor.
Amerika’da yaşayan siyaset yorumcusu Chen Pokong da komünist öğretinin temellerine geri dönüşün Jinping yönetimine önemli bir tehdit olabileceğini söylüyor.
Pokong Komünist Partinin radikal sol olduğunu iddia ettiğini ama radikal sağ gibi, adeta, naziler gibi, davrandığını ve Maocuların da bu sebeple bu kadar önplanda olduğunu savunuyor.
“gerçekte Xi hükumetini sarmalamış durumdalar ve bir tehditten çok daha fazlasılar” diye ekliyor.
Hükumet son yıllarda Utopia gibi bazı Maoist websitelerini kapamıştı ancak siyaseten hassas bir takım olaylar neticesinde yeniden açılmalarına izin verdi.
Jasic eylemleri Eski İngiliz kolonisi Hong Kong’taki iç göç sınırı boyunca başka işçi topluluklarının da dayanışmalar örgütlemesinin yolunu açtı, merkezi Liaison Offisi(*) önünde gözaltıların serbest bırakılması için eylemler düzenlendi.
Gözaltılar 27 Temmuzda, legal yollarla bağımsız bir sendika kurma çabalarından sonra fabrika yönetimince işten çıkarılmalarını proteste etmelerinin ardından gelmişti.
7 işçi bağımsız bir sendika için 18 Temmuzda başlayan kampanyaya katıldıkları için polis tarafından dövüldüklerini söyledi.
82 yaşında ölümünden 40 yıldan daha uzun bir süre sonra bile Mao Zedong Komünist Parti için tartışmalı bir figür.
Parti, bir taraftan Mao’ya kurucu lider olarak saygı gösterirken bir taraftan da ciddi siyasi hatalar yaptığını öne sürüyor
Son yıllarda pek çok bölgede Mao’nun heykelleri tahrip edilip yıkıldı ve bu, Mao’nun hükumetin devlet destekli gelişme süreci boyunca evlerini ve topraklarını kaybedenler dahil milyonlarca işsiz ve yoksul için birleştirici bir imaj olmasına yönelik potansiyeliyle ilgili endişelerini gösteriyor.

(*) Ç.N.: Son kertede Beijing’e bağlı ama belli bir özerkliği de bulunan iki Çin bölgesinden biri olan Hong Kong’un yönetim ofisi.

https://www.rfa.org/­english/news/china/­riot-police-in-chinas­-shenzhen-detain-50-­labor-activists-0824­2018114510.html

Yazarın Diğer Yazıları

Aynı kategoriden yazılar